Safety Razor vs Cartridge Razor

Metody golenia na mokro

Męska pielęgnacja, golenie na mokro, tradycyjne golenie. Jakkolwiek to nazwiesz, praktyki golenia, higieny osobistej i dbania o siebie są znane od dawna. Odrodzenie zainteresowania starszymi praktykami w ostatnich dekadach stworzyło kilku zagorzałych fanów i zwolenników. Ale co z nowoczesnymi praktykami golenia? Czy jest miejsce dla maszynki na wkłady?

(Uwaga: Chociaż istnieją współczesne praktyki starszych metod, Eric na swoje potrzeby definiuje tradycyjne i współczesne metody w następujący sposób. Tradycyjna metoda golenia na mokro to robienie piany pędzlem do golenia na specjalnie zaprojektowanym mydle do golenia i golenie maszynką lub inną żyletką o pojedynczej krawędzi. Współczesna metoda golenia na mokro to golenie przy użyciu kremu do golenia w puszce lub aerozolu i wieloostrzowej maszynki na jednorazowe wkłady).

Najważniejsze informacje:

 • Eric nie nienawidzi wkładów. Podczas gdy wiele osób opowiada dramatyczne historie o okrucieństwach popełnianych przy użyciu takich metod, Eric tego nie robi. Przez lata Eric był jak wiele współczesnych mas, które brały pod prysznic maszynkę na jednorazowe wkłady i szybko się goliły. Jego zamiłowanie do tradycyjnego golenia na mokro wynikało z czystej rozkoszy, jaką odczuwał zagłębiając się w świat zapachów, mydeł i doznań.
 • W przypadku tego golenia, Eric przeprowadził golenie współczesnymi metodami z jednej strony i tradycyjnymi z drugiej.
  • Golenie metodą współczesną z użyciem pianki do golenia Gillette Foamy Regular i maszynki Gillette Mach3 (3 ostrza).
  • Golenie metodą tradycyjną z użyciem mydła do golenia Fine Accoutrements, pędzla Semogue 830 i podwójnej maszynki.

Korzyści z nowoczesnego golenia na mokro

 • Czas. Do szybkiego golenia pod prysznicem dobrze nadaje się maszynka na wkłady. Jest to zazwyczaj szybki i wygodny sposób golenia.
 • Łatwość użycia. Nie ma zbyt wiele czasu na naukę golenia przy użyciu maszynki na wkłady. Możesz płacić i bawić się.
 • Pieniądze. To jest podchwytliwe. Wymienne wkłady z czasem drożeją (i z pewnością przewyższają cenę wymiennego ostrza o podwójnej krawędzi), ale współcześni golarze zazwyczaj nie przepłacają entuzjastów golenia na mokro.

Zalety tradycyjnego golenia na mokro

 • Czas dla siebie. Ten rodzaj golenia nieco Cię spowalnia, ale nie w zły sposób. Trochę dodatkowego czasu poświęconego sobie nie jest zmarnowane.
 • Dokładność, wygoda, mniej podrażnień (dla niektórych). Wielu golących się na mokro ma dramatyczne doświadczenia z diametralnie różnymi goleniami, jakie uzyskują stosując maszynkę z wkładem w porównaniu z maszynką bezpieczną. W dużej mierze dzięki wyjątkowemu mydłu/pielęgnacji skóry, szczotce złuszczającej i pojedynczej krawędzi ostrza, ich golenie jest znacznie mniej drażniące.
 • Pieniądze. JEŚLI uda Ci się uniknąć króliczej nory i nie dać się wciągnąć w to niesamowite hobby, istnieją korzyści finansowe związane z tradycyjnym goleniem na mokro. Po początkowej inwestycji w narzędzia (maszynka, pędzel, ostrze, mydło), zakupy są rzadkie i w sumie dużo tańsze niż w przypadku wkładów. Jednak wiele osób, które decydują się na ten sposób golenia odkrywa, że robią to nie tylko dla oszczędności. W rzeczywistości może się okazać, że płacą o wiele więcej, ponieważ poznają zapachy, receptury mydła, węzły i rączki pędzli, nowe wzory maszynek i wiele innych.
 • Doświadczenie. Tradycyjne golarki na mokro wielokrotnie podkreślają, że doświadczenie związane z goleniem "zmienia postać rzeczy". Są skłonni poświęcić trochę więcej czasu i energii, jeśli rezultat jest o wiele lepszy. Podoba im się medytacyjny proces golenia i uważają, że jest on o wiele przyjemniejszy niż współczesne metody.

Autor

Piotr Biernacki

Redakcja 2dtag.pl