Pierwsza brzytwa do golenia – co warto wiedzieć?

Brzytwa może być nowa lub stara (co nie znaczy, że używana!). Nowy produkt powinien kosztować ponad 200 złotych, bo inaczej nie będzie trzymał ostrza i w ogóle może nie pozwolić się naostrzyć.

Firmy Dovo, Revisor, Boker Thiers Issard i Wacker uchodzą zazwyczaj za solidnych producentów, których produkty można brać w ciemno. Ich ceny nie są najniższe, ale jakość to rekompensuje. Co ważne, zadbana brzytwa wystarczy nam na całe życie.

Stare egzemplarze dostępne na rynku, nie raz przewyższają jakością nowoczesne produkty, ale są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, przez co drobne zabrudzenia potrafią się okazać głębokim wżerem. Dobrych klasycznych producentów było więcej niż dzisiaj, ale teraz warto wymienić tylko trzech gwarantów jakości: Solingen , Sheffield oraz Eskilstuna. Są to trzy miasta, gdzie stal zawsze była najlepsza.

Pierwsza brzytwa

Mając już trochę teorii na temat brzytw starych i nowych, można przejść do bardziej praktycznych kwest związanych z wyborem odpowiedniej brzytwy dla siebie. Jeśli kupuje się brzytwę starą, koniecznie należy mieć na uwadze szereg rzeczy.

Trzeba się orientować, że wszelkie wyszczerbienia ostrza będą powodowały zwężenie ostrza wynikające ze zeszlifowania. Jeśli ostrze jest pęknięte, jakiekolwiek zeszlifowanie może nie być możliwe i brzytwa będzie do wyrzucenia. Należy zwrócić uwagę na grzbiet brzytwy. Powinien być wytarty w sposób równomierny na jego całej długości. Kształt KT powinien być równoległy do grzbietu , jedyny wyjątek uśmiechnięte ostrze. Skracanie brzytwy rozpoznamy poprzez fakt, że jej klinga jest krótsza od okładziny.

To samo tyczy się przypadków nieregularnego czubka brzytwy. Istotny jest fakt istnienia wżerów w pobliżu KT. Jeśli takowe zauważymy, naostrzenie brzytwy może okazać się niemożliwe. Z kolei fakt wymiany okładziny zauważymy najlepiej poprzez kształt nitów. Jeśli nie są identyczne i równomiernie zużyte, okładzina na pewno była wymieniana.

Brzytwa do golenia

Golenie brzytwą

Nasza pierwsza brzytwa może być dowolnego rodzaju, ale dla amatorów zalecane są najczęściej brzytwy o szerokości 5/8 cala i czubku francuskim lub okrągłym. Są one lekkie i wygodne w manewrowaniu. Czubki kwadratowe zazwyczaj są odradzane osobom nie posiadającym wprawy, ponieważ bardzo łatwo jest się nimi niechcący zaciąć. Jeśli tylko ma się taką możliwość, znakomitym pomysłem jest sprawdzenie brzytew różniących się szlifami. Każdy działa w praktyce trochę inaczej i dobranie takiego, który będzie nam najbardziej odpowiadał, w sposób zdecydowany zmieni nasze podejście do zabiegu golenia.

Autor

Robert Jaworski

Redakcja 2dtag.pl