Tradycyjne golenie zarostu – czym się golić? Podpowiadamy!

Najprzyjemniejsze golenie, jakie sobie można wyobrazić w warunkach domowych, to maszynka na żyletki, pędzel z borsuczego włosa i świeżo wyrobiona piana. Na taki luksus może sobie pozwolić każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o goleniu i postara się o dobry, chociaż niekoniecznie bardzo drogi sprzęt do golenia.

Przygodę z tradycyjnym goleniem zaczynałem od golibrody, który posługuje się równie tradycyjną brzytwą. Uczucie jest niezwykle przyjemne, ale samodzielne chwycenie za taki przedmiot jest związane ze sporym ryzykiem dla niewprawnej ręki. To nie jednorazówka z kiosku. Brzytwy na żyletki są z kolei nie za ciekawe w użyciu. Idealną alternatywą dla brzytwy jest po prostu klasyczna maszynka na wymienne żyletki. Jest to znakomity sposób na rozpoczęcie przygody z tradycyjnym goleniem. Potrzebne nam będą maszynka, pędzel i drobne dodatki.

Maszynka

Co ważne, maszynka sama w sobie nie jest aż tak strasznie ważna, ale pomińmy ten fakt. Ważne jest to, że maszynki mogą składać się z jednej, dwóch lub trzech części, z czego te trzyczęściowe są najstarsze i najmniej efektowne, przez co niekoniecznie najlepsze. Znane są już od początku XX wieku. Najbardziej odlotowe są maszynki jednoczęściowe z „wrotami”, ale do podróży klasycznymi ścieżkami lepiej jest postawić na maszynkę trzyczęściową. Nie da się jej popsuć, jest prosta i skuteczna. Wybór jest duży, więc przed wyborem konkretnego modelu dla siebie warto poczytać i postawić na… najładniejszą. Amator i tak nie wybierze dobrze.

Pędzel

Maszynka nie jest przy goleniu najważniejsza, ponieważ w praktyce o jakości golenia decyduje przygotowanie zarostu, a do tego wykorzystuje się głównie pędzel. Jeśli chcemy się golić tradycyjnie, musimy własnoręcznie przygotować pianę do golenia, a potem nanieść ją na skórę właśnie za pomocą dobrze dobranego pędzla. Co ciekawe, technik nakładania piany pędzlem jest kilka. Zainteresowani mogą poszukać i popróbować różnych. Samo zrobienie piany to też sztuka, chociaż da się to zrobić bez jakiejś większej wprawy. Wystarczy cierpliwość. Nie można się pomylić.

Niestety, pędzle są dość drogie, zwłaszcza jeśli chcemy się zdecydować na produkt naturalny, nie z syntetycznego włosia. Najlepsze są pędzle z borsuka, ponieważ dobre trzymają temperaturę oraz biorą dużo wody. Są też bardzo gęste, a to jest uważane za najważniejszą cechę pędzla. Zapłacimy za coś takiego znacznie więcej niż za maszynkę.

Maszynki do golenia

Dodatki

Dodatki do golenia to po prostu kosmetyki: mydło, krem, środek po goleniu czy chociażby woda kolońska. Zwłaszcza na początku ich znaczenie jest ogromne, bo golenie się żyletką musi zakończyć się podrażnieniami skóry. Każdy amator tak ma i się od tego nie ucieknie. Można stawiać na kosmetyki nowoczesne, ale jest też cały wielki wybór mydełek na drewnianym tygielku czy ałunu w sporym kawałku. Ten ostatni jest do tamowania krwawienia i jeśli ktoś myśli, że nie będzie mu potrzebny, bardzo się zdziwi.

Same żyletki są najmniejszym problemem. Wystarczy kupić byle co, byle markowe. Jest to produkt zestandaryzowany.

Autor

Bartosz Szewczuk

Redakcja 2dtag.pl