Jakie są różnice między prostymi brzytwami?

Porozmawiajmy o różnicach pomiędzy prost ymi maszynkami do golenia i o tym, która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z goleniem prostymi maszynkami, ważne jest abyś wziął pod uwagę 3 główne czynniki przy wyborze maszynki.

  • Brzytwy Vintage vs. nowe

Kiedy rozważasz wydanie ponad 100 dolarów na prostą maszynkę do golenia, używana opcja zaczyna wyglądać całkiem atrakcyjnie. I może to być wspaniały wybór, jako że te instrumenty są stworzone, aby trwać. Znalezienie dobrej, odrestaurowanej prostej brzytwy jest świetnym punktem wyjścia. Musisz jednak zadać sobie pytanie: jak bardzo przeraża cię używanie czegoś, co potencjalnie było używane przez trzy pokolenia przed tobą? Niektórzy ludzie mogą mieć problem z jej "wspólną" naturą. (Nawet jeśli zabytkowe maszynki do golenia można dokładnie zdezynfekować i zdezynfekować, istnieje ryzyko, że uszkodzeniu ulegną grawerunki, złote listki itp.)

Czy chcesz poczuć historię na swojej twarzy? Inni mogą pokochać nostalgię i możliwość poczucia się częścią czegoś większego niż oni sami.

Nowa maszynka do golenia ma swoją cenę, która może być przerażająca dla tych, którzy dopiero zaczynają. Pamiętaj również, że nowa maszynka może wymagać kilku dodatkowych czynności, zanim będzie gotowa do spotkania z twoją twarzą. Krawędź "fabryczna" zazwyczaj nie jest "gotowa do golenia". Prawdopodobnie będziesz musiał wysłać ją na szlifowanie. (West Coast Shaving oferuje większość naszych nowych prostych maszynek do golenia z ostrzeniem lub bez - w zależności od tego, czy chcesz krawędź gotową do golenia, czy też chcesz skorzystać z opcji samodzielnego ostrzenia). Nie jest zalecane, abyś zajął się honowaniem w tym samym czasie, w którym próbujesz nauczyć się technik golenia na prostej brzytwie. Zrób sobie przerwę i zleć honowanie profesjonaliście, gdy będziesz zaczynać.

  • Rozmiar prostej brzytwy

Rozmiar ostrza (np. 5/8, 6/8, 7/8 cala) to pomiar szerokości ostrza. Najczęściej spotykane ostrze to 5/8 cala. Jest ku temu powód. Jest to wygodna maszynka do trzymania, nie jest bardzo ciężka i łatwo się ją przesuwa po twarzy. Jest to jednak kwestia osobistych preferencji, podobnie jak w przypadku użytkowników golarek na mokro. Wielu użytkowników golących się na mokro lubi cięższe maszynki wykonane ze stali nierdzewnej lub innych materiałów i mogą oni być bardziej skłonni do wyboru dużej maszynki prostej o większej masie.

Cięższa maszynka nie jest ostrzejsza; po prostu inaczej się ją trzyma w dłoni i inaczej się nią manewruje. Jeśli szlif jest taki sam w obu maszynkach, maszynka o większym rozmiarze będzie bardziej elastyczna (mniejsza maszynka pozostaje sztywniejsza). Możesz poczuć tę różnicę na swojej twarzy podczas golenia. Idealnie byłoby móc wypróbować kilka różnych maszynek, aby poczuć ich wagę, zwrotność i wygodę, ale dla większości początkujących 5/8 cala to świetne miejsce na początek.

  • Szlif ostrza prostej brzytwy

Szlif to zagłębienie ostrza (widoczne w przekroju poprzecznym ostrza, pokazujące jak wklęsły jest metal, który zwęża się ku krawędzi golenia). Im bardziej pusty szlif, tym bardziej dramatyczna krzywizna i cieńsze ostrze.

Doprowadzenie prostej żyletki do stanu pełnego lub ekstra pustego szlifu wymaga znacznie więcej czasu, umiejętności i talentu i tylko najbardziej wykwalifikowane warsztaty produkcyjne na świecie są w stanie zrobić to dobrze. Wraz z ponownym wzrostem zainteresowania goleniem "na ostro", wykwalifikowani pracownicy/szkolenia nie nadążają za popytem na zamówienia. Często trudno jest znaleźć i utrzymać najlepsze źródło prostych brzytew. Przekłada się to również na wyższą cenę.

Im bardziej pusty jest szlif, tym lżej jest go trzymać i tym łatwiej utrzymać ostrą krawędź.

Naprawdę ciężki zarost może wymagać maszynki z klinem, która ma więcej metalu i jest cięższa. Będzie mniej elastyczna, ale za to bardziej dynamiczna. Full Hollow może być trudniejszy do szlifowania, ale jest łatwiejszy do ostrzenia. Hollow jest bardziej zwinny. Czasami nazywane są "śpiewającymi" maszynkami, ponieważ podczas golenia można usłyszeć sygnał dźwiękowy.

Krótkie podsumowanie:

Jeśli dopiero zaczynasz, zalecana będzie maszynka vintage, 5/8", z pełnym wgłębieniem.

  • Vintage jest mniej kosztowna.
  • 5/8" jest niezwykle powszechna, wygodna i zwrotna
  • Full Hollow jest lekka, elastyczna i łatwa do ostrzenia.

A co z Tobą? Jaka była Twoja pierwsza prosta maszynka? Co uwielbiasz w goleniu maszynkami prostymi? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Autor

Robert Jaworski

Redakcja 2dtag.pl