Czym różni się mydło do golenia od zwykłego mydła?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy mógłbyś po prostu spienić zwykłą kostkę mydła i się ogolić? Twoja ostatnia dostawa my dła do golenia została opóźniona i jesteś zdesperowany, aby uzyskać krążek do spieniania? Jesteś ciekaw co sprawia, że Twoje mydło do golenia działa? Czytaj dalej, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tego istotnego aspektu golenia na mokro.

Wraz z pojawieniem się Internetu, filmów i przepisów na robienie mydła jest mnóstwo. Ale jeśli zamierzasz stworzyć idealną pianę do golenia, musisz być świadomy kilku istotnych różnic pomiędzy mydłem do golenia a zwykłym mydłem do kąpieli.

Przeznaczenie mydła do golenia

Aby zrozumieć różnice pomiędzy mydłem do golenia a mydłem do kąpieli, ważne jest, aby poznać przeznaczenie mydła do golenia. Podczas gdy głównym zadaniem "zwykłego" mydła jest usuwanie brudu, mydło do golenia jest inne.

  • Stabilność - Tworząc pianę na mydle do golenia, chcesz mieć pewność, że jest ona stabilna, aby mogła przetrwać całe golenie - w tym wielokrotne przejścia. Często zdarza się, że pianki w puszkach lub zwykłe mydła wytwarzają pianę, ale szybko się ona rozpływa.
  • Gładkość - Kolejnym celem mydła do golenia jest gładkość. Ważne jest, aby piana pozwalała ostrzu łatwo przesuwać się po skórze, co zmniejsza podrażnienia.
  • Nawilżanie - Mydło często może wysuszać skórę. Mydła do golenia zawierają składniki nawilżające, które ograniczają ten efekt. Składniki te zmiękczają również wędzidło, co pomaga w goleniu typu BBS.
  • Odżywka/Antyseptyka - Ostre ostrze noża do golenia przesuwające się po twarzy może wyrządzić pewne szkody nawet w przypadku gładkiej, stabilnej piany, dlatego mydła do golenia często zawierają składniki o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i pielęgnujących skórę.

Składniki mydła do golenia

Poniższe składniki często można znaleźć w przepisach na mydło do golenia, ponieważ są one wykorzystywane do uzyskania pożądanego efektu.

  • Dla stabilności - Jedną z największych różnic pomiędzy mydłem do golenia a zwykłym mydłem jest włączenie soli potasowych i sodowych do tłuszczu/oleju o wysokiej zawartości kwasu stearynowego. Wysoka zawartość kwasu stearynowego zapewnia stabilną pianę, gładkość i właściwości zmiękczające zarost, które są niezbędne w mydle do golenia. Zmydlanie tłuszczów wodorotlenkiem potasu i sodu pomaga w uzyskaniu tych właściwości. Wodorotlenek potasu (potaż) po zmieszaniu z tłuszczami/olejami wywołuje reakcję chemiczną zwaną zmydlaniem. W wyniku tego powstaje mydło. Wodorotlenek potasu tworzy zazwyczaj bardziej miękkie lub płynne mydła, dlatego często stosuje się go w połączeniu z mydłami na bazie wodorotlenku sodu, aby uzyskać ostateczną konsystencję. Niektóre z najbardziej powszechnych rodzajów olejów o wysokiej zawartości kwasu stearynowego to olej rycynowy, olej kokosowy (ale może być wysuszający w dużych ilościach), masło kokum, olej palmowy i masło z pestek mango. Łój również zawiera dużo kwasu stearynowego i jest często stosowany w mydłach do golenia. Tłuszcze te będą widoczne na etykiecie składnika jako potas lub sód ______-ate. Na przykład: mydła na bazie oleju kokosowego będą zawierały kokoszan sodu i kokoszan potasu. Mydło na bazie łoju będzie zawierało tallowate sodu i tallowate potasu.
  • Dla gładkości - Oprócz wspomagania stabilności, wysoka zawartość kwasu stearynowego zapewnia również gładkość piany. Inne składniki, o których wiadomo, że przyczyniają się do poślizgu to olej rycynowy, gliceryna, glinka kaolinowa (bentonitowa) i masło shea.
  • Dla nawilżenia - Ponieważ mydło często ma działanie wysuszające, ważne jest, aby w mydle do golenia znalazły się substancje nawilżające. Popularne humektanty to alantoina, aloes, olej arganowy, olej z awokado, wosk pszczeli, masło kakaowe, kozie mleko, olej jojoba, masło kokum, lanolina, masło z pestek mango, oliwa z oliwek.
  • Odżywczy/Antyseptyczny - Wiele z czynników, które są dodawane ze względu na ich działanie nawilżające, są również dobre do odżywiania skóry. Masło kakaowe, olej jojoba, masło kokum, mentol, witamina E - wszystkie te składniki służą wielu celom. Mentol chłodzi skórę, ale także służy jako środek antyseptyczny. Witamina E (znana również jako tokoferol) chroni skórę i neutralizuje działanie wolnych rodników.

To w żadnym wypadku nie jest wyczerpująca lista składników mydła do golenia, ale daje ci wyobrażenie o niektórych typowych składnikach i ich zastosowaniach.

Tak więc, zwykłe namydlenie się kostką ulubionego mydła do kąpieli przyniesie rozczarowujące rezultaty. Prawdopodobnie nie zapewni gęstej, stabilnej piany, której potrzebujesz do wielokrotnego przejścia. To nie zapewni smarowania i poślizgu dla ostrza, co powoduje zadrapania, cięcia i podrażnienia. Dodatkowo, będzie wysuszać Twoją wrażliwą skórę, ponieważ nie zawiera niezbędnej wilgoci i składników odżywczych, które może zapewnić mydło do golenia. Brzmi jak dobry dzień, aby podziękować rzemieślnikom za wspaniałe mydła do golenia, które są dziś dostępne, nie sądzisz?

Autor

Bartosz Szewczuk

Redakcja 2dtag.pl